Historia alkoholi
Historia koniaku

Początki produkcji koniaku datuje się na wiek XVI. W tymże wieku winnice produkowały tak duże ilości wina, że miały problemy z ich zbytem. Tym bardziej, że niezbyt wysoka jakość wina nie pozwalała na długi transport trunku.

Więcej…
 
Historia brandy

Wysokoprocentowy alkohol otrzymywany w procesie destylacji wina. Za najlepszą brandy uznawane jest brandy portugalskie, aguardente oraz włoskie arzente. Włoska brandy powstaje w efekcie destylacji dobrego gatunku win.

Więcej…
 
Historia tequili

Słowo tequila samo w sobie jest zagadką. Uważa się, żę jest ono starożytnym terminem Nahuatl. Nahuatl byli to rdzenni mieszkańcy tych terenów. Słowo znaczy (zależnie od znaczenia) "miejsce uprawy roślin," "miejsce dzikich ziół," "miejsce, gdzie tną," "miejsce pracy" a nawet "miejsce wydziwiania." Według Jose Maria Muria, słowo tequila pochodzi od słów Nahuatli tequitl (praca, obowiązek, zadanie) i tlan (miejsce).

Więcej…
 
Historia rumu

Dawniej był to trunek rabusiów, piratów, szmuglerów oraz handlarzy niewolników i przez stulecia stanowił znaczący towar będący przedmiotem przemytu. Jego historia sięga czasów antycznych. Rum pochodzi prawdopodobnie z Indii.

Więcej…
 
Historia ginu

Gin - anglosaski rodzaj jałowcówki, to bezbarwny klarowny napój alkoholowy, zajmuje 2. miejsce po whisky w krajach anglosaskich.Po destylacji zacieru z dodatkiem jagód jałowca powinien zawierać 35% - 40% alkoholu. Dry gin i London dry gin to jego dwie najpopularniejsze marki.

Więcej…
 
Historia whisky

Whisky pochodzi najprawdopodobniej z Irlandii. Iryjscy mnisi pędzili trunek znany jako aqua vitae (gaelicka nazwa jest tłumaczeniem z łaciny) już w VII wieku. Była to mikstura uzyskiwana poprzez destylację produktów fermentacji owoców i używana wyłącznie dla celów leczniczych: środek przedłużający życie, łagodzenie dolegliwości takich jak kolka, paraliż, ospa i inne.

Więcej…
 
Historia wódki

Pierwszej historycznie poświadczonej destylacji alkoholu dokonał Zosimos z Panopolis ok. roku 400 n.e. Umiejętność ta rozpowszechniła się w świecie arabskim, wódki używano jednak głównie do celów medycznych. W XII wieku wódka dotarła do Europy wraz z powracającymi z wypraw krzyżowych; tak narodziła się włoska grappa.

Więcej…
 


Sonda

Jaki preferujesz alkohol?