Sake

Sake to pochodzący z Japonii napój alkoholowy produkowany z ryżu. Zawiera od czternastu do osiemnastu procent alkoholu.

W Europie i w większości krajów poza Japonią sake oznacza trunek dość jednoznaczny – niskoprocentowy napój alkoholowy wytworzony poprzez fermentację ryżu skażonego wcześniej pleśnią Aspergillus oryzae. W krajach anglosaskich bywa też nazywane winem ryżowym, co jest nie do końca prawdą, gdyż produkcja sake bardziej przypomina produkcję piwa. Ciekawym jest fakt, że w Polsce bardzo często spotykane jest twierdzenie, że sake to japońska wódka. Jest to całkowicie niezgodne z rzeczywistością, gdyż sake nie ma niczego wspólnego z wódką. Bywają wersje sake z dodatkiem alkoholu, jednak samo sake nie jest destylatem (jak np. wódka, brandy czy whisky), lecz napojem alkoholowym jak wino czy piwo.

W Japonii słowo sake (酒) oznacza po prostu napój alkoholowy. W południowej części wyspy Kyūshū sake odnosi się do alkoholu wytwarzanego z ziemniaków, tzw. imo-jochu (芋焼酎). Na Okinawie sake oznacza alkohol wytwarzany z trzciny cukrowej, chociaż równie dobrze może odnosić się do innych alkoholi takich jak: awamori (泡盛; dosłownie: bąbelkowy wierzch) czy kūsū (dosłownie: stary napój). Kūsū jest destylowany z długoziarnistego ryżu oraz z kurokōji (黒麹, co oznacza ‘czarne kōji’). Sake znane w krajach zachodnich jest znane w Japonii jako nihonshu (日本酒; w dosłownym tłumaczeniu: japoński alkohol).

Istnieje wiele rodzajów sake. Najczęściej spotykana jest płynem bezbarwnym, jednak istnieją także odmiany zawiesiste. Wśród bezbarwnych wyróżnia się rodzaje wytrawne (karakuchi) oraz słodkie (amakuchi). Jeżeli dodamy do tego różne odmiany regionalne, otrzymamy spory zestaw, w ilości niemal porównywalnej do liczby win francuskich.

Obecnie sake można kupić w wielu krajach, jednak najlepsze gatunki poza Japonią są dostępne sporadycznie. Nic więc dziwnego, że część Europejczyków, mających złą opinię o sake po próbowaniu tej dostępnej na kontynencie, po skosztowaniu oryginalnej japońskiej sake zmienia zdanie.

Tradycyjnie w restauracjach oferowana jest sake na ciepło (zazwyczaj w zimie) lub na zimno. Podaje się ją w swego rodzaju dzbanuszku bez ucha, z którego przelewa się ją potem do niewielkiej, wąskiej czarki (o-choko) i z niej spożywa. Ponadto sake, podobnie jak mirin dodawana jest do niektórych potraw kuchni japońskiej w celu wzbogacenia smaku.

Sake często bywa spożywane w rytuałach shintōistycznych o charakterze oczyszczającym. W czasie II wojny światowej piloci kamikaze pili sake przed wykonaniem swoich misji.

Cofnij

 

Sonda

Jaki preferujesz alkohol?